Biografia

Kamil Bednarek (ur. 10 maja 1991 w Brzegu), znany również jako MaccaBraa – polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i instrumentalista. W latach 2008-2012 wokalista formacji Star Guard Muffin. Od 2012 roku prowadzi solową działalność artystyczną.

źródło: Wikipedia.pl

 

Kamil Bednarek pochodzi z umuzykalnionej rodziny; ma dwójkę młodszego rodzeństwa: siostrę Kornelę i brata Konrada. Kiedy miał 15 lat, zakochał się w klimatach reggae. W rodzinnym Brzegu mało kto takiej muzyki słuchał, ale jemu spodobał się pozytywny przekaz, jaki ten gatunek ze sobą niesie.

Po zajęciu II miejsca w programie telewizyjnym „Mam talent” jego kariera nabrała zawrotnego tempa. Pod koniec 2010 roku, razem z zespołem Star Guard Muffin wydał debiutancką płytę „Szanuj”, która sprzedała się w nakładzie potrójnej platyny.

W kwietniu 2011 spełniło się największe marzenie Kamila – razem ze swoim zespołem wyjechał na Jamajkę. W legendarnym studiu Boba Marley’a „Tuff Gong”, w Kingston zrealizowali własne kompozycje z udziałem wielu szacownych gości z ojczyzny muzyki reggae. W nagraniach wzięli udział, m.in. Capleton, Steve Newland z Rootz Underground, trio wokalne „Tamlins” czy saksofonista Dean Fraser. Po powrocie wydali zarejestrowany tam materiał na płycie „Jamaican Trip”, która osiągnęła status platynowego krążka.
W lipcu 2011 znaleźli się na liście „Uncharted”, amerykańskiego magazynu muzycznego „Billboard”, podsumowującego najbardziej popularne w internecie gwiazdy na całym świecie, które nigdy nie były notowane na żadnej innej liście tego magazynu. W notowaniu z dnia 7 lipca 2011 zespół trafił tam na 4. miejsce!
Kamil zaśpiewał gościnnie na płycie rapera o pseudonimie KrzyHu.
W grudniu 2011 roku wokalista przeszedł operację strun głosowych, na których pod wpływem przeciążenia wytworzył się polip. Zabieg zakończył się pomyślnie i już 27 stycznia 2012 roku Kamil mógł zagrać kolejny koncert.

W lutym 2012 roku Kamil ogłosił na swoim profilu Facebook, że zespół Star Guard Muffin bezterminowo zawiesza swoją działalność, a za powód podał odejście od projektu basisty Kuby Wojciechowskiego. Od zespołu odłączony został też gitarzysta Szymon Chudy. Nie oznaczało to oczywiście końca kariery Bednarka. Od tego momentu reggaeman prowadzi solową działalność artystyczną pod swoim nazwiskiem, a do grupy dołączyli Piotr „Piter” Bielawski (gitara) i Piotr „Zwierzu” Stanclik (gitara basowa).
W okresie pomiędzy lutym a majem 2012 roku, Kamil wziął udział w programie „Bitwa na Głosy” emitowanym przez TVP2. Razem z 16. osobową grupą rozśpiewanych Brzeżan wygrali 100 tys. złotych dla brzeskiej Fundacji Rozwój wspierającej młode talenty. Do udziału w muzycznym show piosenkarz zaprosił Gutka (Indios Bravos) i Darka Malejonka (Maleo Reggae Rockers), którzy gościnnie zaśpiewali w dwóch odcinkach.
W maju 2012 roku zespół uczestniczył w Sopot TOP Trendy Festiwal, który wyłania dziesiątkę artystów z polskiej sceny muzycznej, którzy sprzedali w poprzednim roku największy nakład płyt. Ekipa Kamila zdobyła zaszczytne pierwsze miejsce! Rok 2012 to również gościnne występy na festiwalach w Opolu, Ostródzie, Woodstocku (w Pokojowej Wiosce Kryszna) czy Brzeszczach.
W listopadzie 2012 roku grupa Bednarek wydała swój debiutancki krążek zatytułowany „Jestem…”, który osiągnął niesamowity sukces – status diamentowej płyty (to oznacza sprzedaż ponad 150 tys. egzemplarzy!!!). Klip do utworu „Cisza” obejrzało na Youtubie ponad 35 milionów osób!
Kamil wystąpił gościnnie na płytach Haydamaky, Farben Lehre, Pezeta oraz Mesajah.

W 2013 roku Bednarek uplasował się na 3. lokacie Sopot TOP Trendy Festiwal! W marcu tego samego roku Kamil wziął udział w kampanii reklamowej sieci komórkowej Play. Kolejnymi sukcesami są występy na WOŚP, Ostródzie, Jarocinie, Woodstocku (otwarcie; wydano CD i DVD), Reggae Nad Wartą (najstarszy polski festiwal muzyki Karaibów) oraz koncerty w Grecji i Irlandii.
Bednarek reprezentował Polskę oraz Europę Wschodnią na MTV Europe Music Awards.
We wrześniu 2013 roku powstał klip do „Dni, których jeszcze nie znamy” (cover Marka Grechuty), utworu promującego film Andrzeja Wajdy „Wałęsa”. Końcówka 2013 roku przyniosła gościnne występy Kamila w projektach KaCeZeta i Pajujo oraz występ na Sylwestrze z Dwójką we Wrocławiu.

Koncertowy rok 2014 otworzył występ na WOŚP, fundacji, na której aukcję zespół przekazał platynową płytę za „Jestem…”. Odbył się także występ (już trzeci pod rząd) na Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą (wydano go na CD i DVD). Właśnie tam miała miejsce premiera nowej piosenki zespołu „Chwile Jak Te”, do której miesiąc później nakręcono teledysk (a widziało go już ponad 10 mln widzów). Kamil wystąpił gościnnie na płytach Cleo (prod. Donatan), Lion Vibrations i Raggafaya.
Jednymi z ważniejszych wydarzeń w tym okresie są koncerty w USA, Szkocji i Anglii.

W lutym 2015 roku zespół wystąpił na gali 25-lecia radia RMF. W kwietniu odbył krótką trasę w Anglii, a w tym uczestniczył w transmitowanym przez polską stację telewizyjną koncercie na Wembley.
W maju 2015 zespół „Bednarek” wydał swoją drugą płytę, zatytułowaną „Oddycham…”. Po pięciu tygodniach od premiery uzyskała ona status złotej.
Kamil udzielił się gościnnie na płytach Trzeciego Wymiaru oraz Chrisa Hilla (nowy projekt KrzyHa).
W listopadzie zespół zagrał poraz pierwszy w Berlinie.

Kamil cały czas aktywnie koncertuje i tworzy nowe utwory. Dotychczas muzycy zagrali ponad 550 koncertów (w tym ponad 400 jako „Bednarek”) i sprzedali ponad 300 tys. płyt. Poza Polską, zespół zjawił się także na Jamajce, w Grecji, Irlandii, Szkocji, Anglii, Niemczech, USA.

 

 

O swojej przygodzie z muzyką w ogóle i o początkach zespołu Star Guard Muffin, Kamil opowiedział w wywiadzie dla Gazety Akademickiej z Zamościa:

Mój tata grał, mój dziadek też, i to oni mnie zarazili, wysłali do szkoły muzycznej w wieku 5 lat. Ja nigdy tych nut nie lubiłem, zawsze wolałem grać po swojemu. Znam podstawy muzyki, ale odkąd pamiętam grałem ze słuchu i tak jak czuję. Na początku bawiłem się keyboardami, później przez 7 lat grałem na saksofonie, a z czasem była perkusja i inne instrumenty. Aż w końcu poznałem muzykę reggae i kiedy słuchałem jej już około roku, napisałem pierwszy prosty tekst „Każdego dnia”. Założyłem zespół StarGuardMuffin, a dziewicza próba odbyła się 21 kwietnia 2008 roku. Pamiętam ją dokładnie. Zagraliśmy pierwsze dźwięki, to była taka radość! Po prostu nie do opisania!

W tym samym wywiadzie opowiadał też o inspiracjach w muzyce:

Jeżeli chodzi o teksty, to życie. Gdy śpiewasz coś świadomie, wiesz o czym chcesz powiedzieć, to ten przekaz trafia łatwiej do ludzi. To wtedy jest szczere. Ty przeżyłeś coś, masz doświadczenia we własnym życiu i możesz w ten sposób pomagać innym. Jeżeli chodzi o muzykę, dużo się inspirowałem Gentlemanem, Bob’em Marleyem. Do tego drugiego musiałem dojrzeć, bo jego twórczość i teksty są z podwójnym dnem, mają ukryte znaczenie. Kto zna historię i kulturę Jamajki, odnajdzie w jego słowach drugi sens. Muzyka reggae porusza naprawdę głębokie tematy i cieszę się, że wielu ludzi zaczyna do tego dojrzewać.

Lubię funk, słuchałem też kiedyś hip-hopu, który potem taki trochę smutny się zrobił. Nie neguję, doceniam, szanuję, uwielbiam połączenie hip-hopu z reggae, to jest mega energia, przykładem jest płyta Damiana Marleya i Nas’a „Distant Relatives”.

Wcześniej bardziej grywałem, niż śpiewałem. Byłem w zespole, który grał covery funkowe i nazywał się Funk You. Grałem tam na saksofonie. Bardzo lubiłem ten instrument.” (źródło)

Kiedy miałem pięć lat, grałem na klawiszach. Jako dziesięciolatek w szkole muzycznej wybrałem saksofon. Skończyłem szkołę i dostawałem materiał z wyższej szkoły muzycznej do przepracowania. Szczerze mówiąc, chciałem już w pierwszym roku się poddać, ale na szczęście mądrzejsi naprowadzili mnie na dobrą drogę. Na perkusji gram od czterech lat, akordeon pojawił się trzy lata temu, a teraz próbuję na gitarze. Chcę poznać wszystkie instrumenty, żeby móc nagrywać to, co lubię.” (źródło)

W swoich planach na przyszłość, Kamil widzi studiowanie kierunku inżynieria dźwięku (źródło).


Kamil Bednarek z rodziną:
1) siostra Kornela 2) brat Konrad 3) rodzeństwo Bednarek

4) Kamil Bednarek z bratem Konradem 5) mama Kamila Bednarka (źródło zdjęcia)
Reklamy
 1. ❤ ❤ ❤ KOCHAM KAMILA ❤ ❤ ❤

 2. kocham jego piosenki oraz Kamila:* <3<3<3<3<3<3<3<3<3<3

 3. kamil jest najlepszy i jego piosenki oczywiście że też
  pozdrawiam fanów i jego

 4. Kocham Kamila

 5. kamil jesteś świetnym piosenkarzem bardzo lubię słuchać twoich piosenek mają niesamowity przekaz życzę ci abyś nigdy się nie zmienił i pozostał takim człowiekiem jakim jesteś teraz z niecierpliwością czekam na twoją nową płytę serdeczne pozdrowionka 🙂

 6. nie żebym szalała ale piosenki ma zajebiste

 7. Kamil jesteś świetny uwielbiam Cię ;*

 8. On raczej tu nie odpowie 😀

 9. Gość ma niesamowitą energię – gdyby nie on to nie wiem, czy zaczęłabym słuchać takiej muzy ….
  Kamil oby „TEN” świat w którym się teraz obracasz Cię nie zmienił, a jeżeli już to tylko na lepsze!
  Życzę Ci abyś doświadczał samych wspaniałych chwil !!! (i tak pewnie tego nie czytasz, ale mam nadzieję, że czujesz: masa ludzi jest za Tobą 😀 )

 10. Dzięki za „Ciszę”!!!!! Za wzruszenie i totalne emocje, jakie wzbudza we mnie ta piosenka.

 11. Kamil jest wyjątkowy jak słucham jego piosenek ogarnia mie taki spokuj mam tylko nadzieje że Kamil Bednarek odwiedzi kiedyś Jabłonowo Pomorskie pomiędzy Brodnicą a Grudziądzem większość ludzi w jabłonowie cie kocha uwielbia pozdrawiam ELKA:)

 12. Kamil wpadaj na Sośnice ! I daj dobry koncert bo tylko taki umisz ❤ Kochamy Cię i wiemy ze kiedys odwiedzisz Sosnice ;**

 13. elektryzujacy chlopak mega seksowny

 14. Kochany Kamilla to ja kochana fanką twoja jak tam po sylwestrze w Wrocławiu? Kocham cię

 15. Zajebiste miał kamil spodnie rozciągające i czapeczkę oczywiście też koszulę i za to go kocham kocham nad życie pozdrowienia

 16. Miał na sylwestra w Wrocławiu kocham go

 17. I też jego kochanego Konrada pozdrawiam gorąco i cieplutko kocham ich obydwoje

 18. Kamil to jest mądry chlopak nie jest tak jak inni ludzie i gwiazdy widac to po nim ze muzykę regee ma w sercu od dziecka i on to kocha szanuje i ma rację chlopak bo naprawdę inne gwiazdy mają to w dupie a kamil nie jest taki niech się podnosi w gurę naprawdę on ma szacunek i do fanuw do dzieci co chodzą do specjalnej szkoly inni to by nie odwiedzili a kamil odwiedzil ja jak zobaczylam te zdiencia co ma z tymi dziecmi to sie poplakalam naprawdę wielki szacun kamil ma

 19. Kamil pozdrawiam cię fajnie było we wrocławiu na sylwestra świetnie zaśpiewałeś ciszę

 20. Kamil wpadaj na tomasz.lubelski tam też świetnie zagrałeś kc ****kamil

 21. Kamil kiedy zagrasz w zamosciu?

 22. Mam nadzieje że kiedyś odwiedzisz zamość kocham cię***

 23. odwiedzicie może zamość i koncert zagracie?

 24. Serdecznie cię pozdrawiam jak po koncercie z wrocławia masz jakieś? galerię zdięć na facebook

 25. Kamil♥♥Uwielbiam Twoje utwory są świetne♥

 26. PAULINA DOMANOWSKA

  KAMIL JESTES PODOBNY DO MAMY SWOJEJ JESTES LADNY PODOBASZ MI SIE MAM15 LAT

 27. a ja znam nr do kamila!!!!

 28. mój ukochany kamilek bednarek lofciam go hehehe ❤ ❤ <#3
  ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

 29. Kamil wpadnij do środy wlkp. na koncert plisss

 30. To mój naj naj naj naj lepszym fanem KAMIL ❤

 31. Chyba naj naj naj naj lepszy idol Kamil ❤ Ps. Lovki forewerki Kamil ❤ ❤

 32. kocham Kamila

 33. KOCHAM KAMOLA

 34. Kamil jesteś świetny, kocham Cię.

 35. Kamil, jesteś najlepszy, niedługo koncert w Lublinie, nie mogę przegapić. No i liczę na autograf. 🙂 ❤ ❤ ❤

 36. Kocham Kamila, jest mega słodki uczuciowy i gdy śpiewa piosenki jest się bardzo wesołym. Jak byś wszedł na tą stronę to morze spojrzysz na mój komentarz ? BYŁAM NA TWOIM KONCERCIE W RADOMIU!!!♥♥♥ 🙂

 37. Uwielbiam kamila juz od 5 lat.. wtedy poznalam swoja teraz juz byla przyjaciolka tak mnie wkrecila w kamila ze teraz jeszcze bardziej sie nim jaram… Dzieki kamilowi znalazlam cos co w zyciu wazne..przyjazn… choc tak krotko sie przyjaznilymsmy bo 3 lata to jednak byly lata gdzie rozwija sie milosc do kamila.. jego muzyka on sam polaczyl nas i to bylo cos pieknego..to dowod na to co moze zrobic czlowiek..kamil jest dla mnie wspomnieniem ktre zawsze bede miala w sercu.. gdy zaczelo sie psuc miedzy mna a przyjaciolka to ja zaczelam coraz mocniej uwielbiac kamila gdzie ona tym czasem coraz mniej…gdy bylam na koncercie pierwszy raz w slupsku w piatek plakalal caly wystep powrocil we mnie tyle wspomnien tyle emocji ze nie bylam w stanie robic zdjec czy czego kolwiek poprostu tak go kocham ze plakalam ze szczescia bylam ubrana w kolorach reggae moze mnie widzial.. teraz placze bo nie mam autografu ani nic placze i pacze i nie wiem co mam zrobic..tak bardzo mi na tym zalezalo a ja se poprostu poszlam.. to ja pisalam pierwsza na twoje urodziny i skladalam ci zyczenia specjalnie nie spalam do polnocy..mam do niego wielki szacunek i darze go wielka miloscia.. kocham go..naprawde..jest poprostu zwyklym czlowiekiem tylko ma w sobie dar laczenia ludzi dzieki swojej muzuce to cos poprostu pieknego..

  mnimnej..zmienila sie nie do poznania.. kamila juz tak nie uwielbia jak teraz..w sumie to juz wcale. Gdy grales koncert ew slupsku

 38. 1.Kamil Bednarek – Anioły
  2.Kamil Bednarek – Chcemy tutaj zostać
  3.Kamil Bednarek – Dancehall Queen
  4.Kamil Bednarek – Dni, których jeszcze nie znamy( to przerabiali na reggae na Opole 2011)
  5.Kamil Bednarek – Dokąd zmierza ten świat
  6.Kamil Bednarek – Ganja trip
  7.Kamil Bednarek – Halleujah ( to też przerabiali na reggae)
  8.Kamil Bednarek -I chase the devil ( to śpiewał w Bitwie na Głosy razem z Gutkiem<33)
  9.Kamil Bednarek -Is this love ( to z mam talent)
  10.Kamil Bednarek – I (czyt. aj)
  11.Kamil Bednarek – Jamaican trip
  12.Kamil Bednarek -Nikt o tym nie wie
  13.Kamil Bednarek – O muzyce reggae
  14.Kamil Bednarek – Optymistyczny rzut okiem
  15.Kamil Bednarek -Pamiętaj
  16.Kamil Bednarek -Pragnienia Szczyt
  17. Kamil Bednarek -Pół żartem
  18. Kamil Bednarek – Przyjaciel
  19.Kamil Bednarek – Raz, dwa w górę ręce
  20.Kamil Bednarek – Roxanne( to śpiewał z Moniką w Bitwie na Głosy)
  21.Kamil Bednarek -Szanuj
  22. Kamil Bednarek -Tears in Haven
  23. Kamil Bednarek – Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał ( to było na Opolu 2012. Przerabiali to na reggae. Wystąpił wtedy z 16 z bitwy na głosy i odjechał MOTOREM <333)
  24.Kamil Bednarek – Ziemia Obiecana
  25.Kamil Bednarek feat Staff – Małoskromni
  26.Kamil Bednarek feat Staff – Jestem sobą
  27.Kamil Bednarek – Let's stop
  28.Kamil Bednarek – Roots Man Soul
  29.Kamil Bednarek – Chcę przy tobie być
  30.Kamil Bednarek – Każdego dnia
  31.Kamil Bednarek – SGM United
  32.Kamil Bednarek – Sometimes

 39. Wspieram Kamila Bednarka jestem pelna podziwu pochodze z miejscowosci Lupki kolo Brzegu nad Odra obecnie mieszkam w Olawie juz ponad 40 lat..pozdrawiam.

 40. Kocham cie Kamil za to ze przyjechales do Rumi ale wbijaj jeszcze do wejherowa I Redy naprawde twoj concert w Rumi byl wart obejrzenia mial duza ogladalnosc wsrod mlodzierzy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: